HBOS PLC

Address

HBOS PLC
THE MOUND
EDINBURGH
EH1 1YZ
Classification:

Activities of head offices

Legal Information

Company Registration No.:
SC218813
Incorporation Date:
3 May 2001 (16 Years old)
Financial Year End:
31 Dec
Capital:
£3,763,315,810.50 on 25 May 2017
For period ending:
31 Dec 2016
Filed on:
12 Apr 2017
Purchase latest accounts for £4.99

Latest Annual Return

Directors & Shareholder Information
As at:
3 May 2016
Filed on:
24 May 2016
Purchase latest return for £4.99

Information correct as of: 11 Oct 2017 - Check for updates

Map


Notices published in the Gazette

22 Jun 2015

NI034207 ATHGOE PARK LIMITED Helen Shilliday Registrar of Companies THE DEPARTMENT OF JUSTICE AUTHORISATION UNDER SECTION 29 OF THE JUSTICE AND SECURITY (NORTHERN IRELAND) ACT 2007 The Secretary of State and the Department of Justice have entered into Agency Arrangements under section 28 of the Northern Ireland Act 1998 under which the functions of the Secretary of State, under section 29 of the Justice and Security (Northern Ireland) Act 2007, may be exercised by the Department of Justice provided such exercise does not affect any excepted or reserved matters other than incidentally. The Department of Justice, acting under those Agency Arrangements, considers it necessary for the preservation of the peace and the maintenance of order to authorise any Constable or any person authorised to do so by or on behalf of the Department of Justice to take possession of land in the Invest NI site (Forthriver Business Park), Springfield Road, Belfast, as delineated and more particularly shown edged in blue on the copy map attached hereto. This order shall come into force at 1200hrs on Friday 26 June 2015 and be in effect until 2359hrs on Sunday 28 June 2015. Sealed with the official seal of the Department of Justice on the sixteenth day of June 2015. A senior officer of the Department of Justice DEPARTMENT OF HEALTH, SOCIAL SERVICES AND PUBLIC SAFETY THE HEALTH ACT 2006 THE CONTROLLED DRUGS (SUPERVISION OF MANAGEMENT AND USE) (AMENDMENT) REGULATIONS (NORTHERN IRELAND) The Department of Health, Social Services and Public Safety has made a Statutory Rule entitled “The Controlled Drugs (Supervision of Management and Use) (Amendment) Regulations (Northern Ireland) 2015”, (S.R. 2015 No. 278), which comes into operation on 16th July 2015. This Rule Amends the Controlled Drugs (Supervision of Management and Use) Regulations (Northern Ireland) 2009 by making provision for additional safeguards for the safe management and use of controlled drugs. These include the insertion of a definition of relevant independent hospital, the armed forces being given the status of a designated body, amendments to the list of Standard Operating Procedures and extending the definition of a relevant person. This Rule may be purchased from the Stationery Office at www.tsoshop.co.uk or by contacting TSO Customer Services on 0870 600 5522, or viewed online at http://www.legislation.gov.uk/nisr DEPARTMENT FOR REGIONAL DEVELOPMENT THE TRANSPORT (2011 ACT) (COMMENCEMENT NO. 2) ORDER (NORTHERN IRELAND) 2015 (2015 NO 277 (C. 21) DETAIL The Commencement Order will commence the following sections of the Transport Act (Northern Ireland) 2011 for the purposes only of making regulations: (a) Section1 (provision of public passenger transport services); (b) Section 4 (applications); (c) Section 5 (notification of subsequent events); (d) Section 8 (variation); (e) Section 13 (fees); and (f) Section 14 (permits not to be transferable). Copies of the Statutory Rule may be purchased from the Stationery Office, at www.tsoshop.co.uk or, by contacting TSO customer services on 0870 600 5522 or, viewed online at http:// www.legislation.gov.uk/nisr. HEALTH AND SAFETY EXECUTIVE FOR NORTHERN IRELAND NOTICE OF APPROVAL OF CODES OF PRACTICE AND WITHDRAWAL OF CODES OF PRACTICE BY THE HEALTH AND SAFETY EXECUTIVE FOR NORTHERN IRELAND The Health and Safety Executive for Northern Ireland, with the consent of the Department of Enterprise, Trade and Investment as the Department concerned, has:— (a) by virtue of Article 18 of the Health and Safety at Work (Northern Ireland) Order 1978 (“the Order”) approved the Codes of Practice entitled: “Commercial diving projects offshore (Second edition, 2014, L103)” “Commercial diving projects inland/inshore (Second edition, 2014, L104)” “Recreational diving projects (Second edition, 2014, L105)” Media diving projects (Second edition, 2014, L106) Scientific and archaeological diving projects (Second edition, 2014, L107) to provide practical guidance on the requirements of the Diving at Work Regulations (Northern Ireland) 2005 with respect to Regulation 3 of the Management of Health and Safety at Work Regulations (Northern Ireland) 2000; (b) by virtue of Article 18 of the Order the Health and Safety Executive for Northern Ireland will withdraw the approvals of the Codes of Practice entitled; “Commercial diving projects offshore; Diving at Work Regulations 1997” “Commercial diving projects inland/inshore; Diving at Work Regulations 1997” “Recreational diving projects; Diving at Work Regulations 1997” “Media diving projects; Diving at Work Regulations 1997” “Scientific and archaeological diving projects; Diving at Work Regulations 1997” The approvals and withdrawals will come into effect on 1July 2015. COMPANY LAW SUPPLEMENT The Company Law Supplement details information notified to, or by, the Registrar of Companies. The Company Law Supplement to The London Gazette is published weekly on a Tuesday; to The Belfast and Edinburgh Gazette is published weekly on a Friday. These supplements are available to view at https://www.thegazette.co.uk/ browse-publications. Alternatively use the search and filter feature which can be found here https://www.thegazette.co.uk/all-notices on the company number and/or name. CHANGES IN CAPITAL STRUCTURE COMPANIES RESTORED TO THE REGISTER Corporate insolvency NOTICES OF DIVIDENDS HBOS PLC (Registered in Scotland, No. SC218813) Notice is hereby given that, on 11 June 2015, the Court of Session (the “Court”) made an order (the “Order”) confirming the cancellation of the whole of the share premium account of HBOS PLC, which has its registered office at The Mound, Edinburgh EH1 1YZ. On the same date, the Registrar of Companies registered the Order, together with a statement of capital approved by the Court, under Section 649(3)(b) of the Companies Act 2006. Maclay Murray & Spens LLP Quartermile One 15 Lauriston Place Edinburgh EH3 9EP Solicitors to HBOS PLC

18 May 2015

CONTAINING ALL NOTICES PUBLISHED ONLINE BETWEEN 15 AND 17 MAY 2015 PRINTED ON 18 MAY 2015 PUBLISHED BY AUTHORITY | ESTABLISHED 1665 WWW.THEGAZETTE.CO.UK State/2* Royal family/ Parliament & Assemblies/ Church/ Companies/16* People/86* Money/122* Environment & infrastructure/122* Health & medicine/ Other Notices/151* Terms & Conditions/158* * Containing all notices published online between 15 and 17 May 2015 Contents STATE Departments of State CROWN OFFICE STATE LIST OF MEMBERS RETURNED TO SERVE IN PARLIAMENT at the General Election 2015 ENGLAND 1 Barking Borough Constituency Margaret Eve Hodge 2 Dagenham and Rainham Borough Constituency Jonathan Cruddas 3 Hornchurch and Upminster Borough Constituency Angela Eileen Watkinson 4 Romford Borough Constituency Andrew Richard Rosindell 5 Chipping Barnet Borough Constituency Theresa Villiers 6 Finchley and Golders Green Borough Constituency Mike Freer 7 Hendon Borough Constituency Matthew James Offord 8 Bexleyheath and Crayford Borough Constituency David Anthony Evennett 9 Eltham Borough Constituency Clive Stanley Efford 10 Erith and Thamesmead Borough Constituency Teresa Pearce 11 Greenwich and Woolwich Borough Constituency Matthew Thomas Pennycook 12 Old Bexley and Sidcup Borough Constituency James Peter Brokenshire 13 Brent Central Borough Constituency Dawn Petula Butler 14 Brent North Borough Constituency Barry Strachan Gardiner 15 Hampstead and Kilburn Borough Constituency Tulip Siddiq 16 Holborn and St Pancras Borough Constituency Keir Starmer 17 Beckenham Borough Constituency Robert Alexander Stewart 18 Bromley and Chislehurst Borough Constituency Robert James MacGillivray Neill 19 Lewisham, Deptford Borough Constituency Victoria Jane Foxcroft 20 Lewisham East Borough Constituency Heidi Alexander 21 Lewisham West and Penge Borough Constituency James Patrick Dowd 22 Orpington Borough Constituency Joseph Edmund Johnson 23 Croydon Central Borough Constituency Gavin Laurence Barwell 24 Croydon North Borough Constituency Steven Mark Ward Reed 25 Croydon South Borough Constituency Chris Ian Brian Mynitt Philp 26 Ealing Central and Acton Borough Constituency Rupa Asha Huq 27 Ealing North Borough Constituency Stephen Pelham Pound 28 Ealing, Southall Borough Constituency Virendra Kumar Sharma 29 Edmonton Borough Constituency Kate Ofunne Osamor 30 Enfield North Borough Constituency Joan Marie Ryan 31 Enfield, Southgate Borough Constituency David John Barrington Burrowes 32 Hackney North and Stoke Newington Borough Constituency Diane Abbott 33 Hackney South and Shoreditch Borough Constituency Meg Hillier 34 Chelsea and Fulham Borough Constituency Gregory William Hands 35 Hammersmith Borough Constituency Andrew Francis Slaughter 36 Kensington Borough Constituency Victoria Lorne Peta Borwick 37 Hornsey and Wood Green Borough Constituency Catherine Elizabeth West 38 Tottenham Borough Constituency David Lindon Lammy 39 Harrow East Borough Constituency Robert John Blackman 40 Harrow West Borough Constituency Gareth Thomas 41 Hayes and Harlington Borough Constituency John Martin McDonnell 42 Ruislip, Northwood and Pinner Borough Constituency Nicholas Richard Hurd 43 Uxbridge and South Ruislip Borough Constituency Alexander Boris de Pfeffel Johnson 44 Brentford and Isleworth Borough Constituency Ruth Cadbury 45 Feltham and Heston Borough Constituency Seema Malhotra 46 Islington North Borough Constituency Jeremy Bernard Corbyn 47 Islington South and Finsbury Borough Constituency STATE Emily Thornberry 48 Kingston and Surbiton Borough Constituency Michael James Ellwood Berry 49 Richmond Park Borough Constituency Frank Zacharias Robin Goldsmith 50 Twickenham Borough Constituency Tania Wyn Mathias 51 Bermondsey and Old Southwark Borough Constituency Neil Coyle 52 Camberwell and Peckham Borough Constituency Harriet Harman 53 Dulwich and West Norwood Borough Constituency Helen Elizabeth Hayes 54 Streatham Borough Constituency Chuka Harrison Umunna 55 Vauxhall Borough Constituency Kate Hoey 56 Mitcham and Morden Borough Constituency Siobhain Ann McDonagh 57 Wimbledon Borough Constituency Stephen William Hammond 58 East Ham Borough Constituency Stephen Cresswell Timms 59 West Ham Borough Constituency Lyn Carol Brown 60 Chingford and Woodford Green Borough Constituency George Iain Duncan Smith 61 Ilford North Borough Constituency Wesley Paul William Streeting 62 Ilford South Borough Constituency Michael John Gapes 63 Leyton and Wanstead Borough Constituency John Robert Cryer 64 Walthamstow Borough Constituency Stella Judith Creasy 65 Carshalton and Wallington Borough Constituency Tom Brake 66 Sutton and Cheam Borough Constituency Paul Stuart Scully 67 Bethnal Green and Bow Borough Constituency Rushanara Ali 68 Poplar and Limehouse Borough Constituency James Fitzpatrick 69 Battersea Borough Constituency Jane Elizabeth Ellison 70 Putney Borough Constituency Justine Greening 71 Tooting Borough Constituency Sadiq Aman Khan 72 Cities of London and Westminster Borough Constituency Mark Christopher Field 73 Westminster North Borough Constituency Karen Patricia Buck 74 Altrincham and Sale West Borough Constituency Graham Stuart Brady 75 Ashton-under-Lyne Borough Constituency Angela Rayner 76 Blackley and Broughton Borough Constituency Graham Eric Stringer 77 Bolton North East Borough Constituency David Anthony Crausby 78 Bolton South East Borough Constituency Yasmin Qureshi 79 Bolton West County Constituency Chris Green 80 Bury North Borough Constituency David John Nuttall 81 Bury South Borough Constituency Ivan Lewis 82 Cheadle Borough Constituency Mary Josephine Robinson 83 Denton and Reddish Borough Constituency Andrew John Gwynne 84 Hazel Grove County Constituency William Peter Wragg 85 Heywood and Middleton County Constituency Elizabeth Anne McInnes 86 Leigh County Constituency Andrew Murray Burnham 87 Makerfield County Constituency Yvonne Helen Fovargue 88 Manchester Central Borough Constituency Lucy Maria Powell 89 Manchester, Gorton Borough Constituency Gerald Bernard Kaufman 90 Manchester, Withington Borough Constituency Jeffrey Smith 91 Oldham East and Saddleworth County Constituency Deborah Angela Elspeth Marie Abrahams 92 Oldham West and Royton Borough Constituency Michael Hugh Meacher 93 Rochdale County Constituency Simon Christopher Danczuk 94 Salford and Eccles Borough Constituency Rebecca Long-Bailey 95 Stalybridge and Hyde County Constituency Jonathan Neil Reynolds 96 Stockport Borough Constituency Margaret Ann Wishart Coffey 97 Stretford and Urmston Borough Constituency Katherine Anne Green 98 Wigan County Constituency Lisa Eva Nandy STATE 99 Worsley and Eccles South County Constituency Barbara Mary Keeley 100 Wythenshawe and Sale East Borough Constituency Michael Joseph Patrick Kane 101 Birkenhead Borough Constituency Frank Field 102 Bootle Borough Constituency Peter Dowd 103 Garston and Halewood Borough Constituency Maria Eagle 104 Knowsley Borough Constituency George Edward Howarth 105 Liverpool, Riverside Borough Constituency Louise Joyce Ellman 106 Liverpool, Walton Borough Constituency Steven Philip Rotheram 107 Liverpool, Wavertree Borough Constituency Luciana Clare Berger 108 Liverpool, West Derby Borough Constituency Stephen Twigg 109 Sefton Central County Constituency William Roffen Esterson 110 Southport Borough Constituency John David Pugh 111 St Helens North Borough Constituency Conor Patrick McGinn 112 St Helens South and Whiston Borough Constituency Marie Elizabeth Rimmer 113 Wallasey Borough Constituency Angela Eagle 114 Wirral South County Constituency Alison McGovern 115 Wirral West County Constituency Margaret Greenwood 116 Barnsley Central Borough Constituency Dan Jarvis 117 Barnsley East County Constituency Michael Vincent Dugher 118 Don Valley County Constituency Caroline Louise Flint 119 Doncaster Central Borough Constituency Rosie Winterton 120 Doncaster North County Constituency Ed Miliband 121 Penistone and Stocksbridge County Constituency Angela Christine Smith 122 Rother Valley County Constituency Kevin John Barron 123 Rotherham Borough Constituency Sarah Deborah Champion 124 Sheffield, Brightside and Hillsborough Borough Constituency Robert Harry Harpham 125 Sheffield Central Borough Constituency Paul Christopher Blomfield 126 Sheffield, Hallam County Constituency Nicholas William Peter Clegg 127 Sheffield, Heeley Borough Constituency Louise Margaret Haigh 128 Sheffield South East Borough Constituency Clive James Charles Betts 129 Wentworth and Dearne County Constituency John Healey 130 Blaydon Borough Constituency David Anderson 131 Gateshead Borough Constituency James Ian Mearns 132 Houghton and Sunderland South Borough Constituency Bridget Maeve Phillipson 133 Jarrow Borough Constituency Stephen Hepburn 134 Newcastle upon Tyne Central Borough Constituency Chi Onwurah 135 Newcastle upon Tyne East Borough Constituency Nicholas Hugh Brown 136 Newcastle upon Tyne North Borough Constituency Catherine McKinnell 137 North Tyneside Borough Constituency Mary Theresa Glindon 138 South Shields Borough Constituency Emma Louise Lewell-Buck 139 Sunderland Central Borough Constituency Julie Elliott 140 Tynemouth Borough Constituency Alan Campbell 141 Washington and Sunderland West Borough Constituency Sharon Hodgson 142 Aldridge-Brownhills Borough Constituency Wendy Morton 143 Birmingham, Edgbaston Borough Constituency Gisela Gschaider Stuart 144 Birmingham, Erdington Borough Constituency John Eugene Joseph Dromey 145 Birmingham, Hall Green Borough Constituency Roger Duncan Godsiff 146 Birmingham, Hodge Hill Borough Constituency Liam Dominic Byrne 147 Birmingham, Ladywood Borough Constituency Shabana Mahmood 148 Birmingham, Northfield Borough Constituency Richard Haines Burden 149 Birmingham, Perry Barr Borough Constituency Khalid Mahmood 150 Birmingham, Selly Oak STATE Borough Constituency Stephen James McCabe 151 Birmingham, Yardley Borough Constituency Jessica Rose Phillips 152 Coventry North East Borough Constituency Colleen Margaret Fletcher 153 Coventry North West Borough Constituency Geoffrey Robinson 154 Coventry South Borough Constituency James Dolan Cunningham 155 Dudley North Borough Constituency Ian Austin 156 Dudley South Borough Constituency Michael Jon Wood 157 Halesowen and Rowley Regis Borough Constituency James George Morris 158 Meriden County Constituency Caroline Spelman 159 Solihull Borough Constituency Julian Knight 160 Stourbridge Borough Constituency Margot Cathleen James 161 Sutton Coldfield Borough Constituency Andrew John Bower Mitchell 162 Walsall North Borough Constituency David Julian Winnick 163 Walsall South Borough Constituency Valerie Carol Marian Vaz 164 Warley Borough Constituency John Francis Spellar 165 West Bromwich East Borough Constituency Thomas Anthony Watson 166 West Bromwich West Borough Constituency Adrian Edward Bailey 167 Wolverhampton North East Borough Constituency Emma Elizabeth Reynolds 168 Wolverhampton South East Borough Constituency Patrick Bosco McFadden 169 Wolverhampton South West Borough Constituency Rob Marris 170 Batley and Spen Borough Constituency Helen Joanne Cox 171 Bradford East Borough Constituency Imran Hussain 172 Bradford South Borough Constituency Judith Mary Cummins 173 Bradford West Borough Constituency Naseem Akhter Shah 174 Calder Valley County Constituency Craig Whittaker 175 Colne Valley County Constituency Jason Alexander McCartney 176 Dewsbury County Constituency Paula Michelle Sherriff 177 Elmet and Rothwell County Constituency Alec Shelbrooke 178 Halifax Borough Constituency Holly Jamie Walker-Lynch 179 Hemsworth County Constituency Jon Hedley Trickett 180 Huddersfield Borough Constituency Barry John Sheerman 181 Keighley County Constituency Kristan Frederick Hopkins 182 Leeds Central Borough Constituency Hilary James Benn 183 Leeds East Borough Constituency Richard Burgon 184 Leeds North East Borough Constituency Fabian Hamilton 185 Leeds North West Borough Constituency Greg Mulholland 186 Leeds West Borough Constituency Rachel Jane Reeves 187 Morley and Outwood County Constituency Andrea Marie Jenkyns 188 Normanton, Pontefract and Castleford County Constituency Yvette Cooper 189 Pudsey Borough Constituency Stuart James Andrew 190 Shipley County Constituency Philip Andrew Davies 191 Wakefield County Constituency Mary Helen Creagh 192 Bath Borough Constituency Benjamin John Howlett 193 North East Somerset County Constituency Jacob William Rees-Mogg 194 Bedford Borough Constituency Richard Quentin Fuller 195 Luton North Borough Constituency Kelvin Peter Hopkins 196 Luton South Borough Constituency Gavin Shuker 197 Mid Bedfordshire County Constituency Nadine Vanessa Dorries 198 North East Bedfordshire County Constituency Alistair James Hendrie Burt 199 South West Bedfordshire County Constituency Andrew Edmund Armstrong Selous 200 Bracknell County Constituency Phillip James Lee 201 Maidenhead County Constituency STATE Theresa Mary May 202 Newbury County Constituency Mr Richard Henry Ronald Benyon 203 Reading East Borough Constituency Robert Owen Biggs Wilson 204 Reading West County Constituency Alok Kumar Sharma 205 Slough Borough Constituency Fiona Margaret Mactaggart 206 Windsor County Constituency Adam Afriyie 207 Wokingham County Constituency John Alan Redwood 208 Bristol East Borough Constituency Kerry Gillian McCarthy 209 Bristol North West Borough Constituency Charlotte Leslie 210 Bristol South Borough Constituency Karin Smyth 211 Bristol West Borough Constituency Thangam Debbonaire 212 Aylesbury County Constituency David Roy Lidington 213 Beaconsfield County Constituency Dominic Charles Roberts Grieve 214 Buckingham County Constituency John Simon Bercow 215 Chesham and Amersham County Constituency Cheryl Elise Kendall Gillan 216 Wycombe County Constituency Steven John Baker 217 Cambridge Borough Constituency Daniel Stephen Zeichner 218 Huntingdon County Constituency Jonathan Simon Djanogly 219 North East Cambridgeshire County Constituency Stephen Paul Barclay 220 North West Cambridgeshire County Constituency Shailesh Lakhman Vara 221 Peterborough Borough Constituency Stewart James Jackson 222 South Cambridgeshire County Constituency Heidi Suzanne Allen 223 South East Cambridgeshire County Constituency Lucy Frazer 224 City of Chester County Constituency Chris Matheson 225 Congleton County Constituency Fiona Claire Bruce 226 Crewe and Nantwich County Constituency Anthony Edward Timpson 227 Eddisbury County Constituency Antoinette Sandbach 228 Ellesmere Port and Neston County Constituency Justin Madders 229 Halton County Constituency Derek Twigg 230 Macclesfield County Constituency David Henry Rutley 231 Tatton County Constituency George Gideon Oliver Osborne 232 Weaver Vale County Constituency Graham Evans 233 Camborne and Redruth County Constituency Charles George Eustice 234 North Cornwall County Constituency Scott Leslie Mann 235 South East Cornwall County Constituency Sheryll Murray 236 St Austell and Newquay County Constituency Stephen Daniel Double 237 St Ives County Constituency Derek Gordon Thomas 238 Truro and Falmouth County Constituency Sarah Louise Newton 239 Barrow and Furness County Constituency John Zak Woodcock 240 Carlisle Borough Constituency Andrew John Stevenson 241 Copeland County Constituency Jamieson Ronald Reed 242 Penrith and The Border County Constituency Roderick James Nugent Stewart 243 Westmorland and Lonsdale County Constituency Timothy James Farron 244 Workington County Constituency Susan Mary Hayman 245 Amber Valley County Constituency Nigel John Mills 246 Bolsover County Constituency Dennis Edward Skinner 247 Chesterfield Borough Constituency Matthew Toby Perkins 248 Derby North Borough Constituency Amanda Jane Solloway 249 Derby South Borough Constituency Margaret Mary Beckett 250 Derbyshire Dales County Constituency Patrick Allen McLoughlin 251 Erewash County Constituency Margaret Ann Throup 252 High Peak County Constituency Andrew Russell Bingham STATE 253 Mid Derbyshire County Constituency Pauline Elizabeth Latham 254 North East Derbyshire County Constituency Natascha Engel 255 South Derbyshire County Constituency Heather Kay Wheeler 256 Central Devon County Constituency Melvyn John Stride 257 East Devon County Constituency Hugo G.W. Swire 258 Exeter Borough Constituency Benjamin Peter James Bradshaw 259 Newton Abbot County Constituency Anne Marie Morris 260 North Devon County Constituency Peter Heaton-Jones 261 Plymouth, Moor View Borough Constituency John Luther Mercer 262 Plymouth, Sutton and Devonport Borough Constituency Oliver Newton Colvile 263 South West Devon County Constituency Gary Nicholas Streeter 264 Tiverton and Honiton County Constituency Neil Quentin Gordon Parish 265 Torbay Borough Constituency Kevin John Foster 266 Torridge and West Devon County Constituency Charles Geoffrey Cox 267 Totnes County Constituency Sarah James commonly known as Sarah Wollaston 268 Bournemouth East Borough Constituency Tobias Martin Ellwood 269 Bournemouth West Borough Constituency Conor Burns 270 Christchurch County Constituency Christopher Robert Chope 271 Mid Dorset and North Poole County Constituency Michael James Tomlinson-Mynors (known as Michael James Tomlinson) 272 North Dorset County Constituency Simon James Hoare 273 Poole Borough Constituency Robert Andrew Raymond Syms 274 South Dorset County Constituency Richard Grosvenor Plunkett-Ernle-Erle-Drax 275 West Dorset County Constituency Oliver Letwin 276 Bishop Auckland County Constituency Helen Catherine Goodman 277 City of Durham County Constituency Roberta Carol Blackman-Woods 278 Darlington Borough Constituency Jennifer Chapman 279 Easington County Constituency Grahame Mark Morris 280 North Durham County Constituency Kevan David Jones 281 North West Durham County Constituency Patricia Mary Glass 282 Sedgefield County Constituency Philip Wilson 283 Beverley and Holderness County Constituency Graham Stuart 284 Brigg and Goole County Constituency Andrew Theakstone Percy 285 Cleethorpes County Constituency Martin John Vickers 286 East Yorkshire County Constituency Gregory Knight 287 Great Grimsby Borough Constituency Melanie Onn 288 Haltemprice and Howden County Constituency David Michael Davis 289 Kingston upon Hull East Borough Constituency Karl Turner 290 Kingston upon Hull North Borough Constituency Diana Ruth Johnson 291 Kingston upon Hull West and Hessle Borough Constituency Alan Arthur Johnson 292 Scunthorpe County Constituency Nicholas Dakin 293 Bexhill and Battle County Constituency Huw William Merriman 294 Brighton, Kemptown Borough Constituency Simon Gerard Kirby 295 Brighton, Pavilion Borough Constituency Caroline Patricia Lucas 296 Eastbourne Borough Constituency Caroline Ansell 297 Hastings and Rye County Constituency Amber Rudd 298 Hove Borough Constituency Peter John Kyle 299 Lewes County Constituency Maria Colette Caulfield 300 Wealden County Constituency Nusrat Munir Ul-Ghani (Nus Ghani) 301 Basildon and Billericay Borough Constituency John Charles Baron 302 Braintree County Constituency James Spencer Cleverly 303 Brentwood and Ongar County Constituency STATE Eric Jack Pickles 304 Castle Point Borough Constituency Elizabeth Rebecca Scott Harris 305 Chelmsford Borough Constituency Simon Hugh McGuigan Burns 306 Clacton County Constituency John Douglas Wilson Carswell 307 Colchester Borough Constituency William James Quince 308 Epping Forest County Constituency Eleanor Fulton Laing 309 Harlow County Constituency Robert Henry Halfon 310 Harwich and North Essex County Constituency Bernard Christison Jenkin 311 Maldon County Constituency John Flasby Lawrance Whittingdale 312 Rayleigh and Wickford County Constituency Mark Gino Francois 313 Rochford and Southend East County Constituency James Philip Duddridge 314 Saffron Walden County Constituency Alan Gordon Barraclough Haselhurst 315 South Basildon and East Thurrock County Constituency Stephen James Metcalfe 316 Southend West Borough Constituency Sir David Anthony Andrew Amess 317 Thurrock Borough Constituency Jacqueline Doyle-Price 318 Witham County Constituency Priti Sushil Patel 319 Cheltenham Borough Constituency Alex Chalk 320 Forest of Dean County Constituency Mark James Harper 321 Gloucester Borough Constituency Richard Graham 322 Stroud County Constituency Neil Carmichael 323 Tewkesbury County Constituency Laurence Anthony Robertson 324 The Cotswolds County Constituency Geoffrey Robert Clifton-Brown 325 Aldershot Borough Constituency James Gerald Douglas Howarth 326 Basingstoke Borough Constituency Maria Frances Lewis Miller 327 East Hampshire County Constituency Damian Patrick George Hinds 328 Eastleigh Borough Constituency Miriam Jane Alice Davies 329 Fareham County Constituency Sue-Ellen Cassiana Fernandes 330 Gosport Borough Constituency Caroline Julia Dinenage 331 Havant Borough Constituency Alan Mak 332 Meon Valley County Constituency George Michael Edward Hollingbery 333 New Forest East County Constituency Julian Murray Lewis 334 New Forest West County Constituency Desmond Angus Swayne 335 North East Hampshire County Constituency Ranil Malcolm Jayawardena 336 North West Hampshire County Constituency Christopher Laurie Malthouse 337 Romsey and Southampton North County Constituency Caroline Fiona Ellen Nokes 338 Southampton, Itchen Borough Constituency Royston Matthew Smith 339 Southampton, Test Borough Constituency Alan Patrick Vincent Whitehead 340 Winchester County Constituency Stephen Charles Brine 341 Hartlepool Borough Constituency Iain David Wright 342 Hereford and South Herefordshire County Constituency Alexander Jesse Norman 343 North Herefordshire County Constituency William David Wiggin 344 Broxbourne Borough Constituency Charles Ashley Rupert Walker 345 Hemel Hempstead County Constituency Michael Alan Penning 346 Hertford and Stortford County Constituency Michael Mark Prisk 347 Hertsmere County Constituency Oliver James Dowden 348 Hitchin and Harpenden County Constituency Peter Bruce Lilley 349 North East Hertfordshire County Constituency Oliver Heald 350 South West Hertfordshire County Constituency David Michael Gauke 351 St Albans County Constituency Anne Margaret Main 352 Stevenage County Constituency Stephen Anthony McPartland 353 Watford Borough Constituency Richard Irwin Harrington 354 Welwyn Hatfield County Constituency Grant Shapps STATE 355 Isle of Wight County Constituency Andrew John Turner 356 Ashford County Constituency Damian Howard Green 357 Canterbury County Constituency Julian William Hendy Brazier 358 Chatham and Aylesford County Constituency Tracey Elizabeth Anne Crouch 359 Dartford County Constituency Gareth Alan Johnson 360 Dover County Constituency Charles Brett Anthony Elphicke 361 Faversham and Mid Kent County Constituency Helen Olivia Bicknell Whately 362 Folkestone and Hythe County Constituency Damian Noel Thomas Collins 363 Gillingham and Rainham Borough Constituency Atta-Ur-Rehman Chishti 364 Gravesham County Constituency Adam James Harold Holloway 365 Maidstone and The Weald County Constituency Helen Grant 366 North Thanet County Constituency Roger James Gale 367 Rochester and Strood County Constituency Kelly Jane Tolhurst 368 Sevenoaks County Constituency Michael Fallon 369 Sittingbourne and Sheppey County Constituency Gordon Henderson 370 South Thanet County Constituency Craig Mackinlay 371 Tonbridge and Malling County Constituency Thomas Georg John Tugendhat 372 Tunbridge Wells County Constituency Greg Clark 373 Blackburn Borough Constituency Catherine Malloy Hollern 374 Blackpool North and Cleveleys Borough Constituency Paul Christopher Maynard 375 Blackpool South Borough Constituency Gordon Marsden 376 Burnley Borough Constituency Julie Elizabeth Cooper 377 Chorley County Constituency Lindsay Harvey Hoyle 378 Fylde County Constituency Mark Andrew Menzies 379 Hyndburn Borough Constituency Graham Peter Jones 380 Lancaster and Fleetwood County Constituency Catherine Jane Smith 381 Morecambe and Lunesdale County Constituency David Thomas Morris 382 Pendle Borough Constituency Andrew George Stephenson 383 Preston Borough Constituency Mark Phillip Hendrick 384 Ribble Valley County Constituency Nigel Martin Evans 385 Rossendale and Darwen Borough Constituency James Jacob Gilchrist Berry 386 South Ribble County Constituency Seema Louise Ghiassi Kennedy 387 West Lancashire County Constituency Rosemary Elizabeth Cooper 388 Wyre and Preston North County Constituency Robert Ben Lobban Wallace 389 Leicester East Borough Constituency Keith Anthony Vaz 390 Leicester South Borough Constituency Jonathan Michael Graham Ashworth 391 Leicester West Borough Constituency Elizabeth Louise Kendall 392 Bosworth County Constituency David Arthur Stephen Tredinnick 393 Charnwood County Constituency Edward John Comport Argar 394 Harborough County Constituency Edward Henry Garnier 395 Loughborough County Constituency Nicola Ann Morgan 396 North West Leicestershire County Constituency Andrew James Bridgen 397 Rutland and Melton County Constituency Alan James Carter Duncan 398 South Leicestershire County Constituency Alberto Castrenze Costa 399 Boston and Skegness County Constituency Matthew Warman 400 Gainsborough County Constituency Edward Julian Egerton Leigh 401 Grantham and Stamford County Constituency Nicholas Edward Coleridge Boles 402 Lincoln Borough Constituency Karl Ian McCartney 403 Louth and Horncastle County Constituency Victoria Mary Atkins 404 Sleaford and North Hykeham County Constituency Stephen James Phillips 405 South Holland and The Deepings County Constituency John Henry Hayes 406 Middlesbrough STATE Borough Constituency Andrew Joseph McDonald 407 Middlesbrough South and East Cleveland County Constituency Thomas Francis Blenkinsop 408 Redcar Borough Constituency Anna Catherine Turley 409 Milton Keynes North County Constituency John Mark Lancaster 410 Milton Keynes South Borough Constituency Iain Aitken Stewart 411 Broadland County Constituency Keith Robert Simpson 412 Great Yarmouth County Constituency Brandon Kenneth Lewis 413 Mid Norfolk County Constituency George William Freeman 414 North Norfolk County Constituency Norman Peter Lamb 415 North West Norfolk County Constituency Henry Campbell Bellingham 416 Norwich North Borough Constituency Chloe Rebecca Smith 417 Norwich South Borough Constituency Clive Anthony Lewis 418 South Norfolk County Constituency Richard Michael Bacon 419 South West Norfolk County Constituency Elizabeth Mary Truss 420 Corby County Constituency Thomas Christopher John Pursglove 421 Daventry County Constituency Christopher Heaton-Harris 422 Kettering County Constituency Philip Thomas Hollobone 423 Northampton North Borough Constituency Michael Tyrone Ellis 424 Northampton South Borough Constituency David James Mackintosh 425 South Northamptonshire County Constituency Andrea Leadsom 426 Wellingborough County Constituency Peter William Bone 427 North Somerset County Constituency Liam Fox 428 Weston-Super-Mare County Constituency John David Penrose 429 Berwick-upon-Tweed County Constituency Anne-Marie Belinda Trevelyan 430 Blyth Valley Borough Constituency Ronald Campbell 431 Hexham County Constituency Guy Opperman 432 Wansbeck County Constituency Ian Lavery 433 Harrogate and Knaresborough County Constituency Andrew Hanson Jones 434 Richmond (Yorks) County Constituency Rishi Sunak 435 Scarborough and Whitby County Constituency Robert Goodwill 436 Selby and Ainsty County Constituency Nigel Adams 437 Skipton and Ripon County Constituency Julian Richard Smith 438 Thirsk and Malton County Constituency Kevin Paul Hollinrake 439 Nottingham East Borough Constituency Christopher Michael Leslie 440 Nottingham North Borough Constituency Graham William Allen 441 Nottingham South Borough Constituency Lilian Rachel Greenwood 442 Ashfield County Constituency Gloria De Piero 443 Bassetlaw County Constituency John Mann 444 Broxtowe County Constituency Anna Mary Soubry 445 Gedling County Constituency Vernon Rodney Coaker 446 Mansfield County Constituency Joseph Alan Meale 447 Newark County Constituency Robert Edward Jenrick 448 Rushcliffe County Constituency Kenneth Harry Clarke 449 Sherwood County Constituency Mark Steven Spencer 450 Banbury County Constituency Victoria Mary Boswell Prentis 451 Henley County Constituency John Michael Howell 452 Oxford East Borough Constituency Andrew David Smith 453 Oxford West and Abingdon County Constituency Nicola Claire Blackwood 454 Wantage County Constituency Edward Henry Butler Vaizey 455 Witney County Constituency David William Donald Cameron 456 Portsmouth North Borough Constituency Penny Mary Mordaunt 457 Portsmouth South Borough Constituency STATE Felicia Jane Beatrix Drummond 458 Ludlow County Constituency Philip Martin Dunne 459 North Shropshire County Constituency Owen William Paterson 460 Shrewsbury and Atcham County Constituency Daniel Robert Kawczynski 461 Telford Borough Constituency Lucy Allan 462 The Wrekin County Constituency Mark Andrew Pritchard 463 Bridgwater and West Somerset County Constituency Ian Richard Peregrine Liddell-Grainger 464 Somerton and Frome County Constituency David John Warburton 465 Taunton Deane County Constituency Rebecca Faye Clark, also known as Pow 466 Wells County Constituency James Stephen Heappey 467 Yeovil County Constituency Marcus John Hudson Fysh 468 Filton and Bradley Stoke County Constituency Giacomo Lopresti 469 Kingswood Borough Constituency Christopher James Skidmore 470 Thornbury and Yate County Constituency Luke Anthony Hall 471 Burton County Constituency Andrew James Griffiths 472 Cannock Chase County Constituency Amanda Anne Milling 473 Lichfield County Constituency Michael Louis David Fabricant 474 Newcastle-under-Lyme Borough Constituency Paul Farrelly 475 South Staffordshire County Constituency Gavin Alexander Williamson 476 Stafford County Constituency Jeremy John Elton Le Froy 477 Staffordshire Moorlands County Constituency Karen Anne Bradley 478 Stoke-on-Trent Central Borough Constituency Tristram Julian William Hunt 479 Stoke-on-Trent North Borough Constituency Ruth Lauren Smeeth 480 Stoke-on-Trent South Borough Constituency Robert Charles Douglas Flello 481 Stone County Constituency Bill Cash 482 Tamworth County Constituency Christopher John Pincher 483 Stockton North Borough Constituency Alexander Cunningham (commonly known as Alex Cunningham) 484 Stockton South Borough Constituency James Stephen Wharton 485 Bury St Edmunds County Constituency Johanna Peta Churchill 486 Central Suffolk and North Ipswich County Constituency Daniel Leonard James Poulter 487 Ipswich Borough Constituency Benedict Michael Gummer 488 South Suffolk County Constituency James Roger Cartlidge 489 Suffolk Coastal County Constituency Therese Anne Coffey 490 Waveney County Constituency Peter James Guy Aldous 491 West Suffolk County Constituency Matthew John David Hancock 492 East Surrey County Constituency Samuel Phillip Gyimah 493 Epsom and Ewell Borough Constituency Christopher Stephen Grayling 494 Esher and Walton Borough Constituency Dominic Rennie Raab 495 Guildford County Constituency Anne Frances Milton 496 Mole Valley County Constituency Alexander Paul Beresford 497 Reigate Borough Constituency Crispin Jeremy Rupert Blunt 498 Runnymede and Weybridge County Constituency Philip Hammond 499 South West Surrey County Constituency Jeremy Richard Streynsham Hunt 500 Spelthorne Borough Constituency Kwasi Alfred Addo Kwarteng 501 Surrey Heath County Constituency Michael Andrew Gove 502 Woking County Constituency Jonathan George Caladine Lord 503 North Swindon County Constituency Justin Paul Tomlinson 504 South Swindon County Constituency Robert James Buckland 505 Warrington North Borough Constituency Helen Mary Jones 506 Warrington South Borough Constituency David John Mowat 507 Kenilworth and Southam County Constituency Jeremy Paul Wright 508 North Warwickshire County Constituency STATE Craig Paul Tracey 509 Nuneaton County Constituency Marcus Charles Jones 510 Rugby County Constituency Mark Julian Francis Pawsey 511 Stratford-on-Avon County Constituency Nadhim Zahawi 512 Warwick and Leamington Borough Constituency Christopher Mark Francis White 513 Arundel and South Downs County Constituency Nick Herbert 514 Bognor Regis and Littlehampton County Constituency Nicolas John Gibb 515 Chichester County Constituency Andrew Guy Tyrie 516 Crawley Borough Constituency Henry Edward Millar Smith 517 East Worthing and Shoreham County Constituency Timothy Paul Loughton 518 Horsham County Constituency Jeremy Mark Quin 519 Mid Sussex County Constituency Nicholas Soames 520 Worthing West Borough Constituency Peter James Bottomley 521 Chippenham County Constituency Michelle Emma May Elizabeth Donelan 522 Devizes County Constituency Claire Louise Perry 523 North Wiltshire County Constituency James Whiteside Gray 524 Salisbury County Constituency John Philip Glen 525 South West Wiltshire County Constituency Andrew William Murrison 526 Bromsgrove County Constituency Sajid Javid 527 Mid Worcestershire County Constituency Nigel Paul Huddleston 528 Redditch County Constituency Karen Elizabeth Lumley 529 West Worcestershire County Constituency Harriett Mary Morison Baldwin 530 Worcester Borough Constituency Robin Caspar Walker 531 Wyre Forest County Constituency Mark Robert Timothy Garnier 532 York Central Borough Constituency Rachael Helen Maskell 533 York Outer County Constituency Julian Charles Sturdy WALES 534 Aberconwy County Constituency Guto ap Owain Bebb 535 Alyn and Deeside County Constituency Mark Richard Tami 536 Clwyd South County Constituency Susan Elan Jones 537 Clwyd West County Constituency David Ian Jones 538 Delyn County Constituency David George Hanson 539 Vale of Clwyd County Constituency James Michael Davies 540 Wrexham County Constituency Ian Colin Lucas 541 Carmarthen East and Dinefwr County Constituency David Jonathan Edwards 542 Carmarthen West and South Pembrokeshire County Constituency Simon Hart 543 Ceredigion County Constituency Mark Fraser Williams 544 Llanelli County Constituency Nia Rhiannon Griffith 545 Preseli Pembrokeshire County Constituency Stephen Crabb 546 Blaenau Gwent County Constituency Nicholas Desmond John Smith 547 Bridgend County Constituency Madeleine Moon 548 Caerphilly County Constituency Wayne David 549 Cynon Valley County Constituency Ann Clwyd 550 Islwyn County Constituency Christopher Evans 551 Merthyr Tydfil and Rhymney County Constituency Gerald Jones 552 Monmouth County Constituency David Thomas Charles Davies 553 Newport East County Constituency Jessica Elizabeth Morden 554 Newport West County Constituency Paul Phillip Flynn 555 Ogmore County Constituency Ifor Huw Irranca-Davies 556 Pontypridd County Constituency Owen Smith 557 Rhondda County Constituency Christopher John Bryant 558 Torfaen County Constituency Nicklaus Thomas-Symonds 559 Arfon County Constituency STATE Hywel Williams 560 Dwyfor Meirionnydd County Constituency Liz Saville Roberts 561 Ynys Mon County Constituency Albert Owen 562 Brecon and Radnorshire County Constituency Christopher Paul Davies 563 Montgomeryshire County Constituency Edward Glyn Davies 564 Cardiff Central Borough Constituency Joanna Meriel Stevens 565 Cardiff North Borough Constituency Alun Craig Williams 566 Cardiff South and Penarth Borough Constituency Stephen John Doughty 567 Cardiff West Borough Constituency Kevin Denis Brennan 568 Vale of Glamorgan County Constituency Alun Hugh Cairns 569 Aberavon County Constituency Stephen Nathan Kinnock 570 Gower County Constituency Henry Byron Davies 571 Neath County Constituency Christina Elizabeth Rees 572 Swansea East Borough Constituency Carolyn Harris 573 Swansea West Borough Constituency Geraint Richard Davies SCOTLAND 574 Aberdeen North Burgh Constituency Kirsty Blackman 575 Aberdeen South Burgh Constituency Callum McCaig 576 Banff and Buchan County Constituency Eilidh Whiteford 577 Gordon County Constituency Alex Salmond 578 West Aberdeenshire and Kincardine County Constituency Stuart Blair Donaldson 579 Angus County Constituency Michael Fraser Weir 580 Dundee East Burgh Constituency Stewart Hosie 581 Dundee West Burgh Constituency Christopher Murray Alexander Law 582 Argyll and Bute County Constituency Brendan O’Hara 583 Ochil and South Perthshire County Constituency Tasmina Ahmed-Sheikh 584 Perth and North Perthshire County Constituency Peter Wishart 585 Na h-Eileanan an Iar County Constituency Angus Brendan MacNeil 586 Berwickshire, Roxburgh and Selkirk County Constituency Calum Robert Kerr 587 Dumfries and Galloway County Constituency Richard Lambert Thomas Arkless 588 Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale County Constituency David Gordon Mundell 589 East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow County Constituency Dr Lisa Cameron 590 Lanark and Hamilton East County Constituency Angela Crawley 591 Midlothian County Constituency Owen George Thompson 592 Rutherglen and Hamilton West Burgh Constituency Margaret Ferrier 593 Ayr, Carrick and Cumnock County Constituency Corraine Wilson 594 Central Ayrshire County Constituency Dr Philippa Whitford 595 Kilmarnock and Loudon County Constituency Alan Brown 596 North Ayrshire and Arran County Constituency Patricia Gibson 597 Airdrie and Shotts County Constituency Neil Charles Gray 598 Coatbridge, Chryston and Bellshill Burgh Constituency Philip John Boswell 599 Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East County Constituency Stuart Campbell McDonald 600 East Dunbartonshire County Constituency John MacKenzie Nicolson 601 Motherwell and Wishaw Burgh Constituency Marion Fellows 602 Edinburgh East Burgh Constituency Thomas Sheppard 603 Edinburgh North and Leith Burgh Constituency Deidre Leanne Brock 604 Edinburgh South West Burgh Constituency Joanna Catherine Cherry 605 Edinburgh South Burgh Constituency Ian Murray 606 Edinburgh West Burgh Constituency Michelle Rhonda Thomson 607 East Lothian County Constituency George Kerevan 608 East Renfrewshire County Constituency Kirsten Frances Oswald 609 Falkirk County Constituency John McNally 610 Linlithgow and East Falkirk County Constituency STATE Martyn Day 611 Livingston County Constituency Hannah Mary Bardell 612 Dunfermline and West Fife County Constituency Douglas Chapman 613 Glenrothes County Constituency Peter Grant 614 Kirkcaldy and Cowdenbeath County Constituency William Arthur Roger Mullin 615 North East Fife County Constituency Stephen Patrick Gethins 616 Glasgow Central Burgh Constituency Alison Emily Thewliss 617 Glasgow East Burgh Constituency Natalie McGarry 618 Glasgow North East Burgh Constituency Anne McLaughlin 619 Glasgow North West Burgh Constituency Carol Monaghan 620 Glasgow North Burgh Constituency Patrick John Grady 621 Glasgow South West Burgh Constituency Christopher Stephens 622 Glasgow South Burgh Constituency Stewart McDonald 623 Caithness, Sutherland and Easter Ross County Constituency Paul William Monaghan 624 Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey County Constituency Andrew Egan Henderson Hendry 625 Ross, Skye and Lochaber County Constituency Ian Blackford 626 Inverclyde County Constituency Ronnie Cowan 627 Moray County Constituency Angus Struan Carolus Robertson 628 Orkney and Shetland County Constituency Alexander Morrison Carmichael 629 Paisley and Renfrewshire North County Constituency Gavin Andrew Stuart Newlands 630 Paisley and Renfrewshire South County Constituency Mhairi Black 631 Stirling County Constituency Steven Alexander Paterson 632 West Dunbartonshire County Constituency Martin John Docherty NORTHERN IRELAND 633 Belfast East Borough Constituency Gavin James Robinson 634 Belfast North Borough Constituency Nigel Alexander Dodds 635 Belfast South Borough Constituency Alasdair McDonnell 636 Belfast West Borough Constituency Paul John Maskey 637 East Antrim County Constituency Samuel Wilson 638 East Londonderry County Constituency Gregory Lloyd Campbell 639 Fermanagh and South Tyrone County Constituency Thomas Beatty Elliott 640 Foyle County Constituency John Mark Durkan 641 Lagan Valley County Constituency Jeffrey Mark Donaldson 642 Mid Ulster County Constituency Francis Joseph Molloy 643 Newry and Armagh County Constituency Michael Brady 644 North Antrim County Constituency Ian Richard Kyle Paisley 645 North Down County Constituency Lady Sylvia Eileen Hermon 646 South Antrim County Constituency Daniel De Burgh Kinahan 647 South Down County Constituency Margaret Ritchie 648 Strangford County Constituency Richard James Shannon 649 Upper Bann County Constituency Thomas David Simpson 650 West Tyrone County Constituency Patrick Doherty Certified this 11th day of May 2015 C.I.P Denyer Deputy Clerk of the Crown Crown Office House of Lords LIST OF MEMBERS RETURNED TO SERVE IN PARLIAMENT at the General Election 2015 SCOTLAND 574 Aberdeen North Burgh Constituency Kirsty Blackman 575 Aberdeen South Burgh Constituency Callum McCaig 576 Banff and Buchan County Constituency Eilidh Whiteford 577 Gordon County Constituency Alex Salmond 578 West Aberdeenshire and Kincardine County Constituency Stuart Blair Donaldson 579 Angus County Constituency Michael Fraser Weir 580 Dundee East Burgh Constituency Stewart Hosie STATE 581 Dundee West Burgh Constituency Christopher Murray Alexander Law 582 Argyll and Bute County Constituency Brendan O’Hara 583 Ochil and South Perthshire County Constituency Tasmina Ahmed-Sheikh 584 Perth and North Perthshire County Constituency Peter Wishart 585 Na h-Eileanan an Iar County Constituency Angus Brendan MacNeil 586 Berwickshire, Roxburgh and Selkirk County Constituency Calum Robert Kerr 587 Dumfries and Galloway County Constituency Richard Lambert Thomas Arkless 588 Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale County Constituency David Gordon Mundell 589 East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow County Constituency Dr Lisa Cameron 590 Lanark and Hamilton East County Constituency Angela Crawley 591 Midlothian County Constituency Owen George Thompson 592 Rutherglen and Hamilton West Burgh Constituency Margaret Ferrier 593 Ayr, Carrick and Cumnock County Constituency Corraine Wilson 594 Central Ayrshire County Constituency Dr Philippa Whitford 595 Kilmarnock and Loudon County Constituency Alan Brown 596 North Ayrshire and Arran County Constituency Patricia Gibson 597 Airdrie and Shotts County Constituency Neil Charles Gray 598 Coatbridge, Chryston and Bellshill Burgh Constituency Philip John Boswell 599 Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East County Constituency Stuart Campbell McDonald 600 East Dunbartonshire County Constituency John MacKenzie Nicolson 601 Motherwell and Wishaw Burgh Constituency Marion Fellows 602 Edinburgh East Burgh Constituency Thomas Sheppard 603 Edinburgh North and Leith Burgh Constituency Deidre Leanne Brock 604 Edinburgh South West Burgh Constituency Joanna Catherine Cherry 605 Edinburgh South Burgh Constituency Ian Murray 606 Edinburgh West Burgh Constituency Michelle Rhonda Thomson 607 East Lothian County Constituency George Kerevan 608 East Renfrewshire County Constituency Kirsten Frances Oswald 609 Falkirk County Constituency John McNally 610 Linlithgow and East Falkirk County Constituency Martyn Day 611 Livingston County Constituency Hannah Mary Bardell 612 Dunfermline and West Fife County Constituency Douglas Chapman 613 Glenrothes County Constituency Peter Grant 614 Kirkcaldy and Cowdenbeath County Constituency William Arthur Roger Mullin 615 North East Fife County Constituency Stephen Patrick Gethins 616 Glasgow Central Burgh Constituency Alison Emily Thewliss 617 Glasgow East Burgh Constituency Natalie McGarry 618 Glasgow North East Burgh Constituency Anne McLaughlin 619 Glasgow North West Burgh Constituency Carol Monaghan 620 Glasgow North Burgh Constituency Patrick John Grady 621 Glasgow South West Burgh Constituency Christopher Stephens 622 Glasgow South Burgh Constituency Stewart McDonald 623 Caithness, Sutherland and Easter Ross County Constituency Paul William Monaghan 624 Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey County Constituency Andrew Egan Henderson Hendry 625 Ross, Skye and Lochaber County Constituency Ian Blackford 626 Inverclyde County Constituency Ronnie Cowan 627 Moray County Constituency Angus Struan Carolus Robertson 628 Orkney and Shetland County Constituency Alexander Morrison Carmichael 629 Paisley and Renfrewshire North County Constituency Gavin Andrew Stuart Newlands 630 Paisley and Renfrewshire South County Constituency Mhairi Black 631 Stirling County Constituency Steven Alexander Paterson 632 West Dunbartonshire STATE APPOINTMENTS CHANGES IN CAPITAL STRUCTURE COMPANIES RESTORED TO THE REGISTER County Constituency Martin John Docherty Certified this 11th day of May 2015 C.I.P Denyer Deputy Clerk of the Crown Crown Office House of Lords LIST OF MEMBERS RETURNED TO SERVE IN PARLIAMENT at the General Election 2015 NORTHERN IRELAND 633 Belfast East Borough Constituency Gavin James Robinson 634 Belfast North Borough Constituency Nigel Alexander Dodds 635 Belfast South Borough Constituency Alasdair McDonnell 636 Belfast West Borough Constituency Paul John Maskey 637 East Antrim County Constituency Samuel Wilson 638 East Londonderry County Constituency Gregory Lloyd Campbell 639 Fermanagh and South Tyrone County Constituency Thomas Beatty Elliott 640 Foyle County Constituency John Mark Durkan 641 Lagan Valley County Constituency Jeffrey Mark Donaldson 642 Mid Ulster County Constituency Francis Joseph Molloy 643 Newry and Armagh County Constituency Michael Brady 644 North Antrim County Constituency Ian Richard Kyle Paisley 645 North Down County Constituency Lady Sylvia Eileen Hermon 646 South Antrim County Constituency Daniel De Burgh Kinahan 647 South Down County Constituency Margaret Ritchie 648 Strangford County Constituency Richard James Shannon 649 Upper Bann County Constituency Thomas David Simpson 650 West Tyrone County Constituency Patrick Doherty Certified this 11th day of May 2015 C.I.P Denyer Deputy Clerk of the Crown Crown Office House of Lords DEPUTY LIEUTENANT COMMISSIONS LIEUTENANCY OF ARGYLL AND BUTE The Lord-Lieutenant of Argyll and Bute, Mr Patrick L M Stewart, MBE, WS, has appointed the following to be Deputy Lieutenants of Argyll and Bute William Stewart Shaw Baroness Miranda van Lynden George E M Seaton Clerk of Lieutenancy LORD-LIEUTENANTS THE SCOTTISH GOVERNMENT Office of the Secretary of Commissions, St. Andrew’s House, Edinburgh, EH1 3DG The Queen having been pleased to approve that James Philip Holland Mellor DL be appointed Vice Lord-Lieutenant for the Area of Argyll and Bute to act for Her Majesty’s Lord-Lieutenant during his absence from the area, sickness or inability to act, a Commission in his favour bearing the date 16 April 2015 has been signed by the Lord- Lieutenant. May 2015 HBOS PLC Registered no. SC218813 NOTICE is hereby given that, on 11 May 2015, a Petition was presented to the Court of Session (the “Court”) by HBOS plc, incorporated under the Companies Acts and with its registered office at The Mound, Edinburgh EH1 1YZ (the “Company”) seeking an order confirming the cancellation of its share premium account (amounting to £18.655 billion) (the “Reduction”), which was approved by a special resolution of the Company passed on 22 April 2015. On 11 May 2015, the Court ordered (i) that the Petition be advertised once in each of The Edinburgh Gazette, The Scotsman and The Financial Times (including its international editions), and (ii) that any person claiming an interest in the Reduction lodge Answers to the Petition, if so advised, at the offices of the Court, 2 Parliament Square, Edinburgh EH1 1RQ within 21 days of the publication of the last of those advertisements, which is expected to be on 15 May 2015. In accordance with its practice, the Court is also likely to consider any other objections which are made to it, in writing or in person, at the hearing of the Petition to confirm the Reduction. That hearing is expected to take place at the Court on 11 June 2015. Should that date change, the new date will be advertised on the website of HBOS plc. Maclay Murray & Spens LLP Quartermile One 15 Lauriston Place Edinburgh EH3 9EP Solicitors to HBOS plc

Recently Filed Documents - 671 available


Directors and Secretaries

Lord Blackwell
1 Jun 2012 ⇒ Present ( 5 Years ) Director
Juan Colomb�s Calafat
29 Nov 2013 ⇒ Present ( 3 Years ) Director
Mark Culmer
16 May 2012 ⇒ Present ( 5 Years ) Director
Alan Dickinson
8 Sep 2014 ⇒ Present ( 3 Years ) Director
Anita Frew
1 Dec 2010 ⇒ Present ( 6 Years ) Director
Simon Henry
26 Jun 2014 ⇒ Present ( 3 Years ) Director
Ant�nio Horta-os�rio
17 Jan 2011 ⇒ Present ( 6 Years ) Director
Lord Lupton
1 Jun 2017 ⇒ Present ( 4 Months ) Director
Deborah Mcwhinney
1 Dec 2015 ⇒ Present ( 1 Year ) Director
Nicholas Prettejohn
23 Jun 2014 ⇒ Present ( 3 Years ) Director
Stuart Sinclair
4 Jan 2016 ⇒ Present ( 1 Year ) Director
Sara Weller
1 Feb 2012 ⇒ Present ( 5 Years ) Director
Malcolm Wood
3 Nov 2014 ⇒ Present ( 2 Years ) Company Secretary

Transactions with Public Organisations

OrganisationTransactionsValue
A Public Body
8 £500.00

Company Annual Accounts

Next annual accounts are due on:
30 Jun 2018
Given past performance
we expect these to be submitted around:
27 Jan 2018

Accounts for Financial Year EndingDate Accounts SubmittedNumber Of Months After Year End Of Submission
31 Dec 2016 12 Apr 2017 4
30 Jun 2015 11 Aug 2015 2
31 Dec 2014 7 May 2015 5
31 Dec 2013 24 Apr 2014 4
31 Dec 2012 17 Jun 2013 6

Do you do business with this company?

Receive a free alert email if there are any changes to this company, such as a change of address or new financial documents become available

Is this your company?

Is the information we hold correct?
  • Provide a short description about your company
  • Add a Trading Name & Address
  • Add your phone numbers
  • Add a link to your Website
  • Free!
Do you want total editorial control of this page?
  • Add your own company information
  • Remove public financial information
  • Remove advertising
  • Change the information instantly and as often as you like

Official Accounts
Latest Annual accounts for year ending 31 Dec 16

  • Profit and Loss Account
  • Balance Sheet
  • Share Capital
  • Delivered online instantly
Buy Now - £4.99 ex VAT
671 other company documents are available

Monitor Company

  • Receive an alert email on changes to financial status
  • Early indications of liquidity problems
  • Warns when company reporting is overdue
  • Free service, no spam emails
Monitor Now

Public Sector Suppliers With Similar Names


Companies With Similar Names


Companies With Similar Director Names


Companies With Same Post Code


Activity

This company viewed 58 times in the last few years